گیاهان سایه دوست و اکسیژن ساز مقاوم به نور کم مناسب آپارتمان های ایرانی

گیاهان سایه دوست و اکسیژن ساز مقاوم به نور کم مناسب آپارتمان های ایرانی

در حالت کلی گیاهان برای طی کردن فرآیند رشد باید در معرض نور خورشید قرار بگیرند . این موضع کاملاً به شکل گیری سلول‌های درون گیاهان وابسته است، با این حال گیاهانی هستند که به آنها گیاهان سایه دوست آپارتمانی گفته می‌شود و در شرایط خاصی رشد می‌کنند. این گیاهان به نبود نور آفتاب عادت داشته و نگرانی بابت عدم دریافت نور طبیعی خورشید ندارند. در این مطلب مورد گیاهانی صحبت می کنیم که به راحتی می‌توانید در محیط خانه یا محل کار خود آن‌ها را پرورش داده و از وجودشان لذت ببرید.

از سوی دیگر آلودگی هوا به شدت در تنفس و نوع زندگی تأثیر گذاشته و مانع خواب آسوده و راحت می شود. استرس روزمره، انرژی کم بعد از گذراندن یک روز شلوغ و پر همهمه همگی می‌توانند منجر به این شوند که شب‌ها تا صبح در تخت خواب خود غلت زده و لذت یک خواب عمیق از شما گرفته شود. دراین‌بین چند گیاه آپارتمانی وجود دارد که تولید اکسیژن بالایی داشته و به‌خوبی می‌توانند منجر به خوابی راحت برای شما شوند، به‌علاوه اینکه گیاهان سبز به‌خوبی می‌توانند انرژی ازدست‌رفته در یک روز کاری را به شما بازگردانده و سبب آرامش روانی شما شوند.

در این مقاله به معرفی چند گل و گیاه آپارتمانی سایه دوست اکسیژن ساز می پردازیم که می توان در محیط های با نور کم از آنها نگهداری کرده و زیبایی منزل تان را دو چندان کنید!

سانسوریا

گیاه سانسوریا (Sansevieria) که با نام‌ گیاه شمشیری نیز شناخته می‌شود، پرطاقت‌ترین گیاه درون خانه‌ای بوده و معمولا هیچ وقت خراب نمی‌شود، از این رو نگهداری آن در آپارتمان و منزل رایج و با صرفه است.

مراقبت از سانسوریا بسیار ساده است. اگر شما یک هفته به آن رسیدگی نکنید باز هم بعد از این مدت زمان، این گیاه با برگ های راه راه و شکل معمارانه ای که دارد بسیار تازه به نظر می رسد. به علاوه این که سانسوریا می تواند سطوح کم نور، خشکی و مشکلات مرتبط با آفات را نیز تحمل کند.

دارای برگ های سبز تیره است که طول آن ها تا 90 سانتی متر هم می رسد. این گیاه سرسبز نیاز به دمای سرد و متوسط دارد و گیاهی است که آهسته رشد می کند. به آبیاری زیاد حساس است و باید اجازه دهید تا خاک آن کاملا خشک شود تا آبیاری مجدد را انجام دهید. همچنین نیاز به کود زیادی هم ندارد.

این گیاه یک تصفیه کننده عالی برای هواست و به علت مقاومت بالایی که دارد گیاه مناسبی است که از آن در سرویس های بهداشتی هم استفاده کنید.

گیاه سانسوریا

این گیاه همیشه سبز به سایه و خشکی مقاوم است، از این رو نگهداری از آن برای ادارت، کارخانه‌ها و بانک‌ها نیز مناسب است، برگ‌های بلند و کشیده آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و قرار دادن گلدان سانسوریا در کنار ستون‌ها، زیبایی خاصی را به محیط کار می‌دهد.

از خواص گیاه سانسوریا، تصفیه و پاکسازی هوای محیط است. بر اساس تحقیقات انجام شده این گیاه می‌تواند سموم و گاز‌های آلوده موجود در هوا مانند «تولوئن» یا «فرمالدئید» را تصفیه کند. از این رو کارشناسان توصیه می‌کنند که از این گیاه در اتاق خواب استفاده شود تا با تصفیه هوا خوابیدن بسیار راحت‌تر شود. سانسوریا در شب به جذب دی‌اکسید کربن پرداخته و اکسیژن تولید می‌کند. این گیاه همچنین سموم داخل هوای خانه را نیز از بین برده و منجر به خوابی راحت می‌شود.

گندمی یا عنکبوتی

گل گندمی یا سجافی (spider plant) گیاهی علفی، بوته ای، سریع الرشد و برگ زینتی از خانواده سوسنیها یا لیلیاسه (Liliaceae) است که در مناطق گرم آمریکا، آفریقا و اروپا می روید.

به علت وضعیت بخصوص برگ ها که حالت آویزان دارند می توانید از آن ها در سبدهای آویزان استفاده کنید. این گیاه برای کشت در آب مناسب است. در ضمن به این گیاه برگ گندمی هم می گویند.

به طور کلی با توجه به وطن اصلی آن، طالب آب و هوای گرم است، پس بهتر است گلدان را در محل های گرم منزل قرار دهید. گندمی، نسبت به دمای کم بسیار مقاوم است به طوری که دمای حدود صفر درجه را به خوبی تحمل می کند. بهترین دما برای رشد مناسب آن، حدود 11 درجه ی سانتی گراد می باشد. گل گندمی از نظر نیاز نوری کم توقع است ولی اگر گلدان سجافی را نزدیک پنجره بگذارید به نحوی که از نور غیر مستقیم استفاده کند بهترین محل را برای رشد آن انتخاب کرده اید. اگر مدت طولانی آن را در محل کم نوری قرار دهید برگ ها به رنگ سبز تیره درآمده و نوار سفید وسط برگ ها در نوع ابلق محو می شود.

گل گندمی از آن دسته گیاهان سبزی است که حدود 90 درصد از آلودگی‌های هوای محیط شما را از بین خواهد برد. این گیاه اکسیژن ساز نیز بوده و قادر است در شب خوابی راحت را برای شما ایجاد کند. گل گندمی نیاز به نور غیرمستقیم و آبیاری تا حدود دو یا سه بار در هفته نیاز دارد و اگر دمای محیط شما گرم است باید غبار پاشی انجام دهید.

گل گندمی

پوتوس

گیاه پوتوس هم جذاب است و هم بسیار مقاوم و راحت بودن رشدش شهرت دارد. آن ها بومی جنگل های جزایر سولومون هستند و قادر به سازگاری با گستره وسیعی از شرایط خارج از زیستگاه طبیعی مناطق گرمسیری خود می باشند. گیاه پوتوس نه تنها می تواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه رتبه بالایی را در لیست گیاهانی دارد که به تصفیه هوا کمک می کنند. علاوه بر این، آن ها رطوبت جو را افزایش می دهند و دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می کنند.

پوتوس تصفیه کننده هوا بوده و از این طریق خوابی راحت برای شما ایجاد می‌کند. این گیاه پیچکی بوده و برای ادامه حیات به چند ساعت نور در طول روز و کمی آب هفته‌ای یک‌بار نیاز دارد.

پوتوس

خرید استند گلدان آپارتمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *